Stavební spoření je opět na vzestupu
28.3.2019
Stavební spoření bylo v minulosti oblíbeným spořicím produktem. V posledních letech ale o „stavebko“ významně poklesl zájem. Stavební spoření byste však neměli úplně zatracovat.
Stále přináší řadu výhod a zajímavý státní příspěvek. Pokud o stavebním spoření uvažujete, co byste o něm měli vědět před návštěvou stavební spořitelny?
Vzrostl zájem o stavební spoření
Neblahý vývoj hypotečního trhu způsobil, že si lidé v roce 2018 sjednali více stavebních spoření než v roce předešlém, a to asi o 15 procent.
Toto spoření je skvělým doplňkem k hypotečnímu úvěru, neboť klienti hypotečních bank již nedostanou 100 % finančních prostředků z hypotéky a musejí zbývající peníze hledat někde jinde.
Úrok ze stavebního spoření je stále relativně příznivý a pohybuje se od 1,2 do 1,5 % p.a.
Proč uzavřít smlouvu o stavebním spoření?
Pokud máte dítě, vyplatí se uzavřít mu smlouvu o stavebním spoření a spořit mu až do dospělosti. Z našetřených prostředků může financovat vlastní bydlení
nebo získá peníze, které mu usnadní vstup do života. Stavební spoření můžete uzavřít i v dospělosti a využít ho na investici do nemovitosti nebo ke sjednání překlenovacího úvěru.
Se stavebním spořením dostanete úrokovou sazbu převyšující inflaci, státní podporu, pojištění vkladů a relativně výhodný úvěr na bydlení.
Jaké má stavební spoření výhody?
Stavební spoření je hodnoceno jako nejlepší finanční produkt z pohledu výnosu a bezpečnosti. Stačí, když ročně naspoříte alespoň 20 000 Kč, abyste dosáhli
na maximální státní příspěvek ve výši 2 000 Kč. Navíc si můžete odečíst úroky v daňovém přiznání a snížit si základ daně až o 300 000 Kč za kalendářní rok. Jestliže máte naspořeno dostatek peněz
z cílové částky a spoříte minimálně 2 roky, můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Pokud tyto podmínky nesplňujete, stavební spořitelna vám nabídne překlenovací úvěr.
Co je překlenovací úvěr?
Překlenovací úvěr nabízejí stavební spořitelny svým klientům v případě, že nesplní podmínky pro vyřízení klasického úvěru. Tento úvěr slouží k překlenutí
doby do poskytnutí úvěru ze stavebního spoření. Klienti hradí pouze úroky a vytvářejí spořící složku na účtu stavebního spoření. Překlenovací úvěry většinou nelze předčasně splatit,
ale můžete vložit na svůj účet ze stavebního spoření jednorázový vklad. Tím se zkrátí čekací doba na přidělení úvěru ze stavebního spoření.
Má stavební spoření nějaká úskalí?
I stavební spoření má pár nevýhod. Obvykle musíte zaplatit poplatek za sjednání ve výši 1 % z cílové částky a roční poplatek za vedení účtu od 300 do 400 korun.
Peníze nemáte po celou dobu spoření k dispozici a vyplaceny jsou vám až po ukončení smlouvy (6 letech). Pokud byste vybrali peníze dříve, přišli byste o státní podporu
a zaplatili byste pokutu ve výši několika procent z cílové částky.