Trh-půjček-online.cz
|
Informace ze světa půjček
Než si půjčíte, zjistěte si:
  • Jaké jsou typy úvěrů
  • Na co si dát u půjček pozor
  • Kde si půjčit nejvýhodněji

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?

4.10.2023

Když potřebujete půjčit peníze, můžete se rozhodovat mezi bankovními a nebankovními půjčkami, ale znáte rozdíly? Rozhodování by mělo být informované, abyste si vybrali to nejvhodnější pro vaše potřeby a finanční situaci.

Bankovní vs. nebankovní půjčka

Prvním a zásadním rozdílem mezi bankovními a nebankovními půjčkami je poskytovatel, od kterého půjčku získáte. Bankovní půjčky poskytují banky, které musí mít platnou bankovní licenci od České národní banky (ČNB). Nebankovní půjčky nabízejí instituce, které rovněž potřebují licenci, ale na poskytování spotřebitelských úvěrů. Tyto nebankovní instituce bývají tolerantnější vůči zápisům v různých dlužnických registrech než banky. Nicméně, mívají vyšší konečnou cenu půjčky.

Existuje však i zvláštní kategorie nebankovních půjček, a to jsou nebankovní půjčky bez registru. Tyto půjčky neprověřují dlužnické registry, což znamená, že nezkoumají vaši schopnost splácet. To může být riskantní, protože vás taková půjčka může rychle zasáhnout, pokud nesplníte své závazky.

Nevýhody nebankovních půjček bez registru

Tento typ půjčky je stále k dispozici díky mezeře v Zákoně o spotřebitelském úvěru. Ta umožňuje nebankovním institucím vyhnout se důkladnému prověření klientů. Ačkoliv jsou takovéto půjčky lákavé, mohou být velmi nákladné. To je způsobeno vysokými úroky a řadou dalších poplatků. Také nemají stanovenou omezenou dobu splácení, což znamená, že mohou požadovat další splátky kdykoliv.

Jak si ověřit legálnost nebankovní půjčky

Předtím, než se rozhodnete pro nebankovní půjčku, měli byste si ověřit, zda má poskytovatel platnou licenci. Seznam poskytovatelů nebankovních půjček s licencí od ČNB může být užitečným nástrojem pro zjištění, zda je instituce legitimní. Pokud jejich jméno nenajdete v seznamu, nemají licenci od ČNB a nemají tedy povolení poskytovat spotřebitelské úvěry.

Rizika nebankovních půjček

Nebankovní půjčky mohou být dražší než bankovní alternativy, zejména kvůli vyšším úrokům a poplatkům. Většina těchto půjček je také s delší dobou splácení, což znamená, že můžete nakonec zaplatit více než u bankovní půjčky.

Další aspekt, na který byste měli dávat pozor, jsou podnikatelské půjčky, které nejsou chráněny zákonem stejně jako spotřebitelské úvěry. Pokud nejste podnikatel, mohou být takové půjčky rizikové.

Jaké jsou alternativy

Namísto nebankovní půjčky můžete zvážit konsolidaci půjček, což vám umožní spojit všechny své půjčky do jedné. Konsolidace půjček vám umožní platit jednu měsíční splátku na jeden účet, což může být mnohem snazší na správu. Můžete také prodloužit dobu splácení, čímž snížíte měsíční platby.

Nebankovní půjčky mohou být lákavé, ale vždy si důkladně prostudujte podmínky, a pokud možno, hledejte alternativní řešení, která vás nezatíží tak vysokými náklady a riziky. Bankovní půjčky obvykle nabízejí výhodnější podmínky, pokud máte dobrou bonitu.



Naše tipy

– Pokud ještě nevíte, komu co koupit na Vánoce, inspirujte se na stránkách www.vánoční-dárky-online.cz.

– Pokud Váš příjem nedostačuje na to, abyste dostali půjčku, požádejte si o půjčku bez doložení příjmu.

– Potřebujete-li nebankovní půjčku do jednoho dne od podání žádosti, můžete žádat nebankovní půjčky do 24 hodin.

– Jednou z nebankovních půjček na našem trhu je Cetelem půjčka.

– Potřebujete novou pračku nebo cokoliv do domácnosti? Volte Credium půjčku.

– Jednou z řady nebankovních půjček je i půjčka Essox.

Všechna práva vyhrazena © 2011 Trh-půjček-online.cz